2026 m. gegužės 9 d. Kauno Šv. Jurgio Kankinio konvento refektoriuje vyko Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino XIV Nacionalinis ugdymo seminaras, skirtas Šv. Pranciškaus Asyžiečio Perėjimo (Transitus) 800 metų jubiliejui. Seminarui pasirinkta tema: „Testamentas – šv. Pranciškaus dvasingumo atspindys ir santrauka“. Tam, kad būtų galima kuo geriau įsigilinti į šį pranciškonams svarbų ir brangų tekstą, buvo parengtas atnaujintas šv. Pranciškaus Testamento teksto vertimas iš lotynų kalbos.

Seminarą vedė svečias iš Romos – generalinis dvasinis asistentas br. kun. Stefan Acatrinei OFM Conv. Iš Rumunijos kilęs brolis Stefan yra teologijos daktaras ir pranciškoniškojo dvasingumo dėstytojas Seraphicum universitete Romoje, o nuo 2022 m. tarnauja kaip OFS generalinis dvasinis asistentas. Kadangi dar niekada Lietuvoje vykusiuose nacionaliniuose ugdymo seminaruose nesame turėję tokio ypatingo kalbėtojo, į seminarą buvo kviečiami atvykti visi OFS brolijų nariai – profesai, naujokai, kandidatai, bei kitų Pranciškoniškosios šeimos bendruomenių atstovai.

Seminaras prasidėjo Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino nacionalinės ministrės Jogilės Teresos Ramonaitės OFS kalba, šlovinimo giesmėmis ir pirmuoju svečio mokymu „Testamentas – mūsų serafiškojo Tėvo maloningieji žodžiai“. Norint suprasti šį brandų dokumentą, kurį Pranciškus paliko savo broliams, buvo svarbu peržvelgti paskutiniuosius šventojo gyvenimo metus ir jų paraleles su atsivertimo metais. Lektorius pasidalijo svarbiomis įžvalgomis apie tuo metu Pranciškaus gyvenime kilusius probleminius klausimus. Po kavos pertraukos nacionalinis dvasinis asistentas br. kun. Piotr Strocen OFM Conv vadovavo Valandų liturgijos dieninei maldai. Antrajame mokyme „Atsivertimas ir atgaila“ brolis Stefan aptarė Pranciškaus nuodėmės sampratą, autentišką atsivertimą ir perėjimą nuo „aš“ prie „mes“ logikos.

Prieš pietus nacionalinė ministrė Jogilė Teresa Ramonaitė OFS pristatė Pranciškoniškosios šeimos Lietuvoje iniciatyvas Šventojo Pranciškaus metams. Jau prasidėjo Jubiliejinių metų piligrimystė į pranciškonų vienuolynų bažnyčias ir koplyčias, taip pat diecezines Šv. Pranciškaus vardo bažnyčias ir koplyčias, kuriose galima pelnyti visuotinius atlaidus. Brolijos buvo pakviestos bendradarbiauti su buriamomis jungtinėmis Pranciškoniškosios šeimos Lietuvoje misijų komandomis, kurios įvairiose Lietuvos parapijose pristatys pranciškoniškąjį dvasingumą. Pagrindinis Šventojo Pranciškaus metams skirtas jubiliejinis renginys vyks liepos 31 – rugpjūčio 2 d. Kretingoje. Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos sesuo Loreta Armalytė CSSBVMI pakvietė pasauliečius pranciškonus ir jų aplinkoje esantį jaunimą į keliaujančią stovyklą „Basomis per pasaulį“. Nacionalinė viceministrė Nijolė Raudytė OFS priminė apie pradėtą Dievo tarno kunigo Trečiojo ordino pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos beatifikacijos bylą ir pakvietė dalintis liudijimais apie iš Dievo per šio brolio užtarimą gautas malones. Brolijoms buvo išdalinti Piligrimo pasai – juos seminaro dalyviai galėjo iškart panaudoti po pietų vykusioje piligrimystėje po Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčią, kurioje svečius palydėjo Kauno Šv. Jurgio Kankinio brolijos ministrė Gerarda Dručkuvienė OFS ir brolijos dvasinis asistentas br. Bernardas Belickas OFM.

Po Dievo Gailestingumo vainikėlio maldos vyko trečiasis br. Stefan Acatrinei OFM Conv mokymas, kuriame lektorius kalbėjo apie tris Pranciškaus „meiles“: brolystę, neturtą ir bažnytiškumą. Svečias iš Romos aptarė dvi Testamento versijas, Šv. Pranciškaus Žemutinėje bazilikoje Asyžiuje esančios freskos „Ponia Neturtystė“ simboliką ir atsakė į gausius seminaro dalyvių klausimus.

XIV Nacionalinį ugdymo seminarą užbaigė šv. Mišios su Valandų liturgijos Vakarine, kurias celebravo nacionalinis dvasinis asistentas br. kun. Antanas Grabnickas OFM kartu su kitais broliais kunigais. Homiliją sakė generalinis dvasinis asistentas br. kun. Stefan Acatrinei OFM Conv, kuriam Nacionalinė taryba ir beveik visi seminare dalyvavę Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Skuodo, Biržų brolijų ministrai užrašė nuoširdžias padėkas šiltam prisiminimui apie šią brolystės šventę. Šv. Mišių pabaigoje dar įvyko Šv. Pranciškaus Asyžiečio ikonos, kuri nuo 2024-ųjų keliauja po OFS brolijas Lietuvoje, perdavimas: Kauno Šv. Jurgio Kankinio brolijos ministrė Gerarda Dručkuvienė OFS perdavė ikoną Vilniaus šv. Pranciškaus ir Bernardino brolijos ministrei Natalijai Verbickienei OFS. Dėkojame Dievui už šį Nacionalinį ugdymo seminarą, kuris buvo tikra ypatingų Šventojo Pranciškaus metų dovana!

Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino
sekrtoriato informacija
Natalijos Verbickienės OFS nuotraukos