Pranciškoniškosios šeimos Karalienė
Pranciškoniškosios šeimos Karalienės ikona buvo sukurta 2018 metais Lietuvoje, rengiantis III Europos OFS ir Jaupra kongresui.
2018 m. kovo 17 d. ikona Regina Familiae Franciscanae buvo pašventinta ir pradėjo savo piligrimystę po Europos OFS ir Jaupra brolijas.
Ikonos simbolika
„Pradžioje buvo Žodis. Tas Žodis buvo pas Dievą, ir Žodis buvo Dievas. Jis pradžioje buvo pas Dievą. Visa per jį atsirado, ir be jo neatsirado nieko, kas tik yra atsiradę. Jame buvo gyvybė, ir ta gyvybė buvo žmonių šviesa. Šviesa spindi tamsoje, ir tamsa jos neužgožė“ (Jn 1, 1-5).
Tamsybėse atsirado dieviška erdvė. Ikonoje ši erdvė yra žymima aplink rėmą apvesta raudona linija. Tai – tarsi apibrėžta Dievo erdvė. Raudona spalva reiškia dieviškumą. Ši sakrali erdvė apibrėžia dievišką erdvę, kurią ikonoje simbolizuoja auksas.
Šviesa spindi tamsoje. Tamsybės – tai mūsų gyvenimo dienos: chaotiškos, skubančios, įpareigojančios. Ikona yra šviesa, kuri spindi toje tamsoje. Ikona – tai Dievo, kuris apsigyveno tarp mūsų, buvimas. Ši dieviškoji šviesa visa perkeičia ir uždega, ji įžiebia visą mūsų aplinką. Kiekvieną akimirką turime galimybę pasinerti į šią šviesą.
Marija ir Kristus
Atvaizdas ikonoje nėra natūralistinis, nes visa perkeičia aukso fonu išreikšta Dievo šviesa. Aureolės (graikų k. – nimbai) reiškia šventumą, t. y. gyvenimą pagal Dievo Dvasią.
Didelės, atmerktos akys – tai dėmesingumo ženklas. Sučiaupta, maža burna – garbinimo tyloje simbolis. Ilga ir plona nosis – krypties į aukštumą, į Dievą ženklas.
Pranciškoniškosios šeimos Karalienės ikona priklauso Gailestingumo Dievo Motinos ikonų tipui. Gailestingumo Dievo Motinos vardas trumpinamas graikiškomis raidėmis MP ΘY, tai reiškia Dievo Motina. Ši ikona perteikia ypatingą Motinos ir Sūnaus meilės santykį, pabrėžiant Jos žmogiškumą.
Kristus (vardas trumpinamas graikiškomis raidėmis Iς Xς, tai reiškia Jėzus Kristus) savo aureolėje turi kryžių, per kurį Jis išreiškia savo meilę žmonijai. Kūdikėlis vilki šviesią tuniką, papuoštą klavusu – auksine juosta. Tai rodo, kad šis Kūdikis yra Valdovas, pasaulio Viešpats, turintis galią visai kūrinijai. Mėlyni ir raudoni taškai ant tunikos simbolizuoja dvi Jo prigimtis – žmogiškąją ir dieviškąją. Jėzaus apsiaustas išaustas aukso siūlais dėl Jo karališkos dievystės.
Marija dėvi mėlyną tuniką (tai žmogiškumo spalva) ir yra apsigaubusi mantija – omoforijumi – ilgu apsiaustu, gaubiančiu galvą ir pečius. Jis yra raudonos spalvos – tai Mariją apgaubusios Dievo malonės ir pilnatvės simbolis. Trys kryžiai lyg žvaigždės ant Marijos galvos ir pečių nurodo į tai, kad ji lieka mergele prieš, per ir po gimdymo.
Marija klausosi mūsų maldų ir užtardama jas perduoda savo Sūnui. Marija rodo į Jėzų ir mus veda pas Jį.
Šventasis Pranciškus, šventoji Klara ir šventoji Elžbieta Vengrė
Ikonos apačioje, trijose aureolėse matome svarbiausius visų trijų Pranciškoniškosios šeimos ordinų šventuosius. Centre matome šv. Pranciškų Asyžietį, jo dešinėje – šv. Klarą Asyžietę. Tai du Pranciškoniškosios šeimos ordinų įkūrėjai. Greta jų šv. Elžbieta Vengrė – Pasauliečių pranciškonų ordino globėja. Šventųjų vardai parašyti apačioje, po kiekvieno atvaizdu.
Ikonos titulas – Pranciškoniškosios šeimos Karalienė (lot. Regina Familiae Franciscanae). Pasauliečių pranciškonų ordino Reguloje rašoma: „Mergelę Mariją, nuolankią Viešpaties tarnaitę, priėmusią kiekvieną Jo žodį ir kvietimą, Pranciškus apgaubė neapsakoma meile ir paskyrė savo šeimos Globėja ir Užtarėja“ (OFS Regula, 9).
Kartu su šv. Pranciškumi ir mes paaukokime šiai Karalienei save, savo šeimas, brolijas ir visą Pranciškoniškąją šeimą.
Melskimės šv. Pranciškaus žodžiais:
Sveika, šventoji Sužadėtine,
Švenčiausioji Karaliene,
Marija, Dievo Motina,
per amžius Mergele;
Švenčiausio dangiškojo Tėvo pasirinkta,
Jo pašventinta
Kartu su švenčiausiuoju mylimu Sūnumi
Ir Šventąja Dvasia Guodėja.
Tavin nusileido ir tavy pasiliko
Visa malonės pilnatvė
Ir visoks gėris.
Sveika, Jo Rūmai.
Sveika, Jo Tabernakuli.
Sveika, Jo Rūbe.
Sveika, Jo Tarnaite.
Sveika, Jo Motina.
Ir sveikos, visos šventos Dorybės,
Šventosios Dvasios malone ir įkvėpimu
Besiliejančios į tikinčiųjų širdis,
Kad, atsikratę netikėjimo,
Jie taptų ištikimi Dievo tarnai –
Per tave.
Lankstinukas apie Pranciškoniškosios šeimos Karalienės ikoną