2021-uosius metus LR Seimas paskelbė kunigo, Trečiojo ordino pranciškono, XIX a. Lietuvos mokslininko, švietėjo, rašytojo, pedagogo, gydytojo Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos metais. Sausio 15 dieną minėjome 250-ąsias tėvo Ambraziejaus gimimo metines.

Šiandien galime patvirtinti faktą apie nuo seno gyvuojantį, net sovietmečiu nenutrūkusį ir vis augantį kun. J. A. Pabrėžos kultą. Jo gyvenimas, dorybės, šventumo garsas, spaudoje ir rankraščiuose užfiksuoti stebuklai yra svarus pagrindas siekti beatifikacijos ir kanonizacijos.

Tarpukaryje broliai pranciškonai buvo pradėję rengti beatifikacijos bylą, tačiau Antrasis pasaulinis karas nutraukė tolimesnę jos eigą (manoma, kad dokumentai liko Telšių vyskupijos archyve, kuris po karo sudegė). 2020 m. vasario 25 d. vėl pradėti pirmieji J. A. Pabrėžos beatifikacijos inicijavimo pasirengimo žingsniai. Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino Nacionalinės tarybos atstovai Virginija Mickutė OFS, Nerijus Čapas OFS, Nijolė Raudytė OFS ir Telšių regiono ministras Rimantas Radzevičius OFS dalyvavo  Kaune vykusiame Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos definitoriumo posėdyje. Susitikime vyskupas Algirdas Jurevičius, buvęs pal. Teofiliaus Matulionio bylos postulatorius, apžvelgė ir konkrečiai pristatė visus beatifikacijos proceso aspektus. Definitoriumo posėdyje nutarta, kad per vienerius metus būtina atlikti parengiamuosius darbus, prieš nusprendžiant dėl J. A. Pabrėžos beatifikacijos proceso iniciavimo.

2020 m. birželio 8 d. Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino Nacionalinė taryba nutarė įkurti J. A. Pabrėžos beatifikacijos proceso inicijavimo darbo grupę, kurios vadove paskyrė nacionalinę sekretorę, Kretingos vienuolyno bibliotekininkę Nijolę Raudytę OFS. Kiti šios darbo grupės nariai: kun. Paulius Saulius Bytautas OFM (teologijos mokslų daktaras, Kauno šv. Jurgio konvento gvardijonas); Rimantas Radzevičius OFS (Telšių regiono ministras); Jolanta Klietkutė OFS (Kretingos brolijos ugdymo magistrė, Kretingos muziejaus vyr. muziejininkė-istorikė); Žavinta Sidabraitė (humanitarinių mokslų daktarė, docentė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios lietuvių literatūros skyriaus vyr. mokslo darbuotoja); Vilija Karaliūnaitė OFS (teologijos mokslų daktarė, Kauno arkivyskupijos kurijos referentė, lektorė, Kauno regiono brolijos ugdymo magistrė).

Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino J. A. Pabrėžos darbo grupė,

japabreza@gmail.com

Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos bibliografija

Sekite naujienas socialiniuose tinkluose:

Facebook – https://www.facebook.com/JAPabreza

Instagram – https://www.instagram.com/japabreza

YouTube – https://www.youtube.com/@japabreza

Projektas „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“

Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849) buvo ne tik mokslininkas, botanikas, pedagogas, lietuvių kultūrinio sąjūdžio dalyvis, žemaičių raštijos veikėjas ir mokslo terminų kūrėjas, bet ir garsus pamokslininkas, kunigas, Trečiojo ordino pranciškonas. Dėl ypatingo dvasinio artumo su šiuo broliu Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino Nacionalinė taryba 2020 m. įkūrė J. A. Pabrėžos darbo grupę, kurios rūpesčiu 2024 m. įgyvendinamas projektas „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“. Aštuoniose su J. A. Pabrėža susijusiose vietose bus įrengtos QR kodų lentelės, kurių pagalba jų lankytojai galės pasiklausyti garso takelių su ištraukomis iš įvairių J. A. Pabrėžos raštų. Projekto tikslas nėra pristatyti Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos asmenybę ar biografinius faktus, bet perduoti jo paties, kaip pamokslininko, žodžius – tą žinią, kuria „žemaičių šventasis“ pats norėjo su mumis pasidalinti.

J. A. Pabrėžos antkapinė koplyčia Kretingos senosiose kapinėse


Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš kunigo pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos Ryžtų, padarytų Tveruose 1801 metais.

Kiekviena diena gali būti paskutinė. Kad mirtis būtų lengva, tad visą gyvenimą daryk gerus darbus ir maldingai gyvenk. Net ir kasdienine nuodėme daugiau Dievas išniekinamas, negu visais gerais darbais ir prakilniaisiais dorybių vaisiais pagerbiamas. Kad ir visą pasaulį Dievui laimėtum – negali prisileisti net ir mažiausios melagystės. […] Kasdieninė nuodėmė padaro baisią pragaištį sielai: sužeidžia ją, bjaurina ją, juodina jos šviesumą ir gražumą, aptemdo protą, susilpnina valią, sustiprina aistras, sukursto geidulius, niekina Dievo baimę, atšaldo Dievo meilę, daro ją tingią, atima palinkimą prie maldingumo, sukelia pasibjaurėjimą dorybėmis ir dievotumu, padidina laikinų dalykų troškimą, sužadina blogus palinkimus ir, kas baisiausia, veda prie mirtinosios nuodėmės – sielos mirties.

J. A. Pabrėžos atminimo lenta Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje

Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš kunigo pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos Ryžtų, padarytų Raudėnuose 1799 metais.

Visados atsiminti, kad Dievas mato.

Pagundose sakyti sau: „Kaip galiu nusidėti Dievo akivaizdoje?“

Atšalimuose ir dvasinėse sausrose sakyti sau: „Mano akys visuomet atkreiptos į Viešpatį, nes Jis ištrauks mano kojas iš žabangų“ (Ps 24, 15).

Sunkiose nelaimėse tarti: „Aš turiu visuomet Viešpatį savo akivaizdoje, kad nebūčiau pajuoktas“ (Ps 15, 8).

 Esant norui eiti pasilinksminti tarp žmonių, kreiptis šiais žodžiais: „Viešpatie, mums čia gera būti“ (Lk 9, 33).

Visada minėti žodžius, kuriuos Dievas Abraomui pasakė: „Vaikščiok mano akivaizdoje ir būk tobulas“ (Pr 17, 1).

J. A. Pabrėžos paminklas Kretingoje

Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš knygos „Pamokslai vairingose materijose, sakyti Ambraziejaus Pabrėžos“.

Oy! Kaypo sałdós ira Wardas Jezusa! Tyms kótryi nobażnay anóu mynawo! Nieks negyidoses łagadnesney: nieks nedóuses gyrdiety milesney, nieks nebipasymyslis saldesney, kaypo JEZUS Sunós Dyiwa. – Óns ira bórnoiy medó saldziausió, óns szyrdieiy dayktó linksmiausió. Óns ausyms bałsó grażiausió. – Mynawokytgi tóu Szwęcziausi Warda JEZUS tąkey giwenymy jusó: ale wysados nobażnay: nes eyszkey saka Szwęts Petrós Apasztołs: iogey niebier kyta warda po Dągómi, par kóri begalietumem buty yszganity.

Oi! Kaip saldus yra Vardas Jėzaus! Tiems, kurie dievobaimingai jį mini! Niekas negiedosis maloniau: niekas nebus girdėti mieliau, niekas nebepasigalvos saldžiau, kaip Jėzus, Sūnus Dievo. – Jis yra burnoje medumi saldžiausiu, jis širdyje daiktu linksmiausiu. Jis ausims balsu gražiausiu. – Minėkite tą švenčiausią vardą JĖZUS dažnai gyvenime jūsų: bet visados dievobaimingai, nes aiškiai sako šventas Petras apaštalas, jogei nebėra kito vardo po dangumi, per kurį begalėtume būti išganyti.

Pranciškonų gimnazija Kretingoje, kur J. A. Pabrėža dirbo mokytoju ir kapelionu

Pranciškonų gimnazijos direktorius br. kun. Alvydas Virbalis OFM skaito Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos laišką mokiniams, parašytą Kretingoje 1821 metais.

Mylimasai mokiny! Žiūrėk, kad tavo gyvenimas būtų tylus ir ramus, nes toks Dievui patinka. Melskis kiekvienoje vietoje. Būk blaivus, išmintingas, išauklėtas, drovus ir kuklus. Venk tuščių kalbų, kvailų žingeidumų, barnių, puikybės, piktžodžiavimų, storžieviškumo, nedėkingumo, nepaklusnumo, girtavimų, neramumo, nesusilaikymo, išdavikiškumo, įžūlumo, veidmainiškumo, apgavystės ir kitų visų negerovių. Iš savo turtų dalyk išmaldas ir nenukreipk veido nuo vargšų. Jei daug turėsi, gausiai duok; jei mažai turėsi, ir mažai su noru rūpinkis duoti. Padariusiam tau ką gero tuojau atsilygink, kad svetimas užmokestis pas tave neužsiliktų. Iš kitų blogo patyręs, kitam to nedaryk. Patarimo visuomet nuo protingo ieškok. Visados Dievą garbink ir nuo Jo prašyk, kad tavo gyvenimą tvarkytų, kad visi tavo užmanymai Jame būtų. Nebijok, Brangusis, į neturtą patekti, nes būsi labai turtingas, jei Dievo bijosi, nuodėmių vengsi, o darysi gerai. Štai mano paskutinieji pamokinimai tau, Brangusis Mokiny!

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius dr. Kęstutis Trakšelys skaito Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos laišką mokiniams, parašytą Kretingoje 1821 metais.

Mylimasai mokiny! Žiūrėk, kad tavo gyvenimas būtų tylus ir ramus, nes toks Dievui patinka. Melskis kiekvienoje vietoje. Būk blaivus, išmintingas, išauklėtas, drovus ir kuklus. Venk tuščių kalbų, kvailų žingeidumų, barnių, puikybės, piktžodžiavimų, storžieviškumo, nedėkingumo, nepaklusnumo, girtavimų, neramumo, nesusilaikymo, išdavikiškumo, įžūlumo, veidmainiškumo, apgavystės ir kitų visų negerovių. Iš savo turtų dalyk išmaldas ir nenukreipk veido nuo vargšų. Jei daug turėsi, gausiai duok; jei mažai turėsi, ir mažai su noru rūpinkis duoti. Padariusiam tau ką gero tuojau atsilygink, kad svetimas užmokestis pas tave neužsiliktų. Iš kitų blogo patyręs, kitam to nedaryk. Patarimo visuomet nuo protingo ieškok. Visados Dievą garbink ir nuo Jo prašyk, kad tavo gyvenimą tvarkytų, kad visi tavo užmanymai Jame būtų. Nebijok, Brangusis, į neturtą patekti, nes būsi labai turtingas, jei Dievo bijosi, nuodėmių vengsi, o darysi gerai. Štai mano paskutinieji pamokinimai tau, Brangusis Mokiny!

Stogastulpis, žymintis Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos tėviškės vietą Večių kaime

Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš kunigo pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos rekolekcijų mąstymo 1800 metais Tveruose.

„Tepažįstu Tave, Viešpatie, tepažįstu save?“ (šventasis Augustinas).

Kas buvai? Pirmiau buvai niekas. Pasidarytumei tūkstantį kartų blogesnis, jei drįstumei nors vieną sunkią nuodėmę prisileisti. […] Sunkia nuodėme užpelnytum amžiną ugnies kalėjimą ir tenai būdamas ar galėtumei į puikybę keltis, ar galėtumei kitus niekinti, ar galėtumei save aukštinti? […]

Kas esi? Atėmus Dievo malonę, visai nieko gero negali padaryti, nė vieno žodžio ištarti, net pamanyti nieko gero iš savęs negali, bet tegali tik nusidėti ir paklysti. Puikybė skverbiasi į širdį, aptemdo protą, ne Dievo, ne Jo garbės ieško, bet savęs teieško visuose užmanymuose, kalbose ir darbuose.

Kas būsi? Būdamas Dievo malonėje, lengvai gali jos netekti, gali į didžius prasikaltimus įkristi, gali Dievo malonę praradęs daugiau jos nebeatgauti. […] Nusikalto Saliamonas, nusikalto Dovydas, nusikalto apaštalas Petras ir daug kitų, ir tai dėl menkos priežasties. Tokia pat nelaimė gali ištikti ir tave. Tad didelis nusižeminti paraginimas. Todėl dažnai tuos visus dalykus minėk!

Lenkimų Šv. Onos bažnyčios, kur J. A. Pabrėža buvo pakrikštytas, varpinė

Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš kunigo pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos Ryžtų, padarytų Tveruose 1800 metais.

Rūpintis visur ir visada pagal Šventosios Dvasios nurodymą nusižeminti. […] Nusižeminti širdyje, mintyse, žodžiuose, visais darbais. […] Labai saugokis save kitiems pristatyti kaip nusidėjėlį ir netinkantį atlikti savo pareigų, nes tas paeina iš užsislėpusios puikybės ir savimeilės. Patsai savęs negirk ir nekaltink, tai daro neprotingi, kuriuos tuščia garbė blaško (Tob 4, 14). Didžiausiai saugokis apie kitus blogai kalbėti, kritikuoti kitų papročius, kitus smerkti. Nors matytumei didžiausią nusidėjėlį, niekados savo širdyje jo nesmerk, o tuo labiau žodžiais nesuniekink. Tai sau tada galvok: tiesa, padarė, bet greit per atgailą Dievo akyse gali būti šventas. O aš, kas žino, ar didžiau nenusikalsiu, o paskiau gal nusikaltimuose ir mirsiu. Girdėdamas, kaip kiti smerkia ir keikia kitų nusikaltimus, taip sau galvok: „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegul pirmas meta akmenį“ (Jn 8, 7). […] Tylėti ir nusižeminti prieš Viešpatį didžiausiai tada, kada Dievas prileis išjuokimus, persekiojimus, apkalbas, paniekinimus, nemalonumus ir kitus sunkius kryželius.

Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia, kurioje tarnavo J. A. Pabrėža

Aktorius Linas Zubė skaito ištrauką iš kunigo pranciškono Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos Ryžtų, padarytų Kartenoje 1809 metais.

Aukštai vertinti kunigo luomą.

Su pasitikėjimu, švelniai ir visada melstis į Švč. Dievo Motiną.

Melstis ištikimai, dažnai ir nužemintai.

Numirti pasauliui, niekinant visas jo tuštybes, pasilinksminimus ir nepastovumus

Kristaus kryžių nuolat nešti, kankinant savo kūną.

Pasipuošti šventomis dorybėmis, pvz., nusižeminimu ir kitomis […].

Stropiai,  rūpestingai tarnauti Dievui ir sielų išganymui. Daryti pastangas užkirsti Dievo įžeidimams, neleidžiant niekinti Dievo vardo, nemokančius pamokant, klystantiems patariant, dorybėse silpstančius sustiprinant. Uoliausiai saugotis pasaulio silpnybių, pasaulio, kuris siekia neribotos laisvės, nenori niekam pasiduoti, nenori turėti kitų įstatymų kaip tiktai savo valią ir pageidimus, ieško lepumų ir patogumų, glamonėjimų ir naujenybių, smerkia ir atmeta, kas buvo seniau ir amžiais pašvęsta.

Įrengta pirmoji projekto „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“ QR kodo lentelė

2024 m. rugpjūčio 15 d., švenčiant Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmę, Kretingoje vyko tradiciniai Žolinės renginiai, skirti botaniko, kunigo, Trečiojo ordino pranciškono J. A. Pabrėžos atminimui. Arbatinėje „Špitolė“ vyko popietė „Jurgis Ambraziejus Pabrėža – gilaus amžiaus ir pilnas nuopelnų“, kurioje pranešimus skaitė Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino įsteigtos J. A. Pabrėžos darbo grupės atstovės. Kretingos muziejaus istorikė Jolanta Klietkutė OFS klausytojus supažindino su J. A. Pabrėžos…

Skaityti plačiau

J. A. Pabrėžos neformalios lituanistinės mokyklos pristatymas

2024 m. gegužės 14 d. Kulių krašto muziejuje vyko mokslinė-metodinė konferencija „Žemaičių kalba istorijos verpetuose“. Šioje konferencijoje pranešimą skaitė Nijolė Raudytė OFS – Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino J. A. Pabrėžos darbo grupės koordinatorė ir Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Kretingos Apreiškimo vienuolyno bibliotekininkė. Pristatome Nijolės Raudytės OFS pranešimo „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos neformali lituanistinė (bendrinės žemaičių kalbos) mokykla…

Skaityti plačiau

Pristatytas projektas „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“

2024 m. birželio 6 d. Kretingos Viešpaties Apreiškimo vienuolyno vidiniame kiemelyje vyko vakaras „Jurgis Ambraziejus Pabrėža – gilaus amžiaus ir pilnas nuopelnų“. Jo metu buvo pristatytas Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino projektas „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“. Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849) buvo ne tik mokslininkas, botanikas, pedagogas, lietuvių kultūrinio sąjūdžio dalyvis, žemaičių raštijos veikėjas ir mokslo terminų…

Skaityti plačiau

Vilniaus knygų mugėje vyko knygos „Žemaičių daktaras Faustas“ pristatymas

2024 m. vasario 22 d. Vilniaus knygų mugėje pristatyta knyga „Žemaičių daktaras Faustas: Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos bibliotekos kilmė, raida ir paveldas“. Pristatyme kaip pašnekovai dalyvavo knygos autoriai: prof. dr. Arvydas Pacevičius ir Nijolė Raudytė OFS, recenzentai: doc. dr. Tomas Petreikis ir dr. Alma Braziūnienė, renginį vedė Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos ministras Evaldas…

Skaityti plačiau

Knygos „Žemaičių daktaras Faustas“ pristatymas VU bibliotekoje

Visų Serafiškojo ordino šventųjų iškilmės dieną, lapkričio 29-ąją, garbingoje Vilniaus universiteto bibliotekoje, Pranciškaus Smuglevičiaus salėje pristatyta knyga „Žemaičių daktaras Faustas: Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos bibliotekos kilmė, raida ir paveldas“. Knygą 2023 m. vasarą išleido Vilniaus universiteto leidykla bendradarbiaudama su Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincija. Pristatyme kaip pašnekovai dalyvavo knygos autoriai prof. dr. Arvydas Pacevičius, Nijolė…

Skaityti plačiau

Naujojoje Akmenėje vyks filmo apie Jurgį Ambraziejų Pabrėžą pristatymas

2023 m. lapkričio 19 d., 10 val., Naujosios Akmenės Šventosios Dvasios Atsiuntimo bažnyčioje vyks šv. Mišios. Po šv. Mišių parapijos namuose (L. Petravičiaus a. 5) – dokumentinio filmo „Žemaičių šventasis Jurgis Ambraziejus Pabrėža. Gyvoji istorija“ peržiūra. Renginį organizuoja Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino Telšių regiono taryba  Maloniai kviečiame dalyvauti!

Skaityti plačiau

Bus pašventinta atnaujinta J. A. Pabrėžos antkapinė koplyčia

2023 m. spalio 30 dieną, minint 174-ąsias Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos mirties metines, Kretingos senosiose kapinėse bus iškilmingai pašventinta atnaujinta antkapinė koplyčia. 18 val. šv. Mišias Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje aukos Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos ministras brolis Evaldas Darulis. Po šv. Mišių vyks procesija į senąsias kapines ir iškilmingas J. A. Pabrėžos antkapinės koplyčios pašventinimas.…

Skaityti plačiau

Regioninių brolijų piligrimystės J. A. Pabrėžos keliais Kretingoje

Jau net dvi regioninės brolijos organizavo piligrimines keliones Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos keliais Kretingoje. Ši piligrimystė skirta susipažinti su žemaičių šventojo, Trečiojo ordino pranciškono, kunigo J. A. Pabrėžos asmenybe ir dvasingumu, aplankyti svarbiausias su juo susijusias vietas Kretingoje bei pabendrauti su Kretingos Pranciškoniškąja šeima. 2023 m. rugpjūčio 6 d. piligrimystę į Kretingą organizavo Kauno-Vilkaviškio regiono, o rugsėjo…

Skaityti plačiau

Sukanka 205 metai Jurgio Pabrėžos įžadams Trečiajame pranciškonų ordine

Jurgio Pabrėžos įžadams – 205 metai 2022 m. gruodžio 9 d. sukanka 205 metai, kai Jurgis Ambraziejus Pabrėža – kunigas, pranciškonas, gydytojas, botanikas, pirmasis Lietuvos floros tyrinėtojas, vienas iškiliausių XIX a. švietėjų – davė amžinuosius įžadus Trečiajame pranciškonų ordine. J. Pabrėžos gyvenimas nuo pat vaikystės buvo susietas su pranciškonais: dėdė Baltramiejus Pabrėža – br. Aleksius…

Skaityti plačiau