2024 m. rugpjūčio 15 d., švenčiant Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmę, Kretingoje vyko tradiciniai Žolinės renginiai, skirti botaniko, kunigo, Trečiojo ordino pranciškono J. A. Pabrėžos atminimui. Arbatinėje „Špitolė“ vyko popietė „Jurgis Ambraziejus Pabrėža – gilaus amžiaus ir pilnas nuopelnų“, kurioje pranešimus skaitė Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino įsteigtos J. A. Pabrėžos darbo grupės atstovės. Kretingos muziejaus istorikė Jolanta Klietkutė OFS klausytojus supažindino su J. A. Pabrėžos piligrimystės Kretingoje vietomis, o Kretingos Viešpaties Apreiškimo vienuolyno bibliotekininkė Nijolė Raudytė OFS dalijosi mintimis tema „Du Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žemaitiški rankraščiai: kaip stiprinti sveikatą“. Po to vyko pažintinė ekskursija – projekto „J. A. Pabrėžos žinia“ pristatymas.
Kaip pasakojo Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino nacionalinė ministrė Virginija Mickutė OFS, projekto „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos žinia“ tikslas yra aštuoniose su J. A. Pabrėža susijusiose vietose (Kretingoje, Kartenoje, Lenkimuose ir Večių kaime) įrengti QR kodų lenteles, kurių pagalba bus galima pasiklausyti garso takelių su ištraukomis iš įvairių J. A. Pabrėžos raštų. Pirmoji QR kodo lentelė pritvirtinta prie J. A. Pabrėžos paminklo, stovinčio priešais Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčią ir pranciškonų vienuolyną, kuriame 1816–1849 m. gyveno žymusis pranciškonas. „Be galo Mergelę Mariją mylėjęs J. A. Pabrėža šiandien neabejotinai mums pasakytų, kad Žolinė yra ne apie vaistažoles ir žolynus, o apie tai – ką mūsų tikėjimui reiškia Marijos paėmimas į dangų. Kažkuria prasme būtent toks yra ir šis pasauliečių pranciškonų projektas, kuriuo siekiame pristatyti ne patį J. A. Pabrėžą, bet tą žinią, kurią jis mums siekė perduoti“, – sakė Virginija Mickutė OFS, prie paminklo pritvirtindama pirmąją QR kodo lentelę.
QR kodų garso takeliuose skamba liaudiškos giesmės „Dieve, myliu Tave“ instrumentinė versija, kurios aranžuotę sukūrė Veronika ir Aurimas Stoniai. J. A. Pabrėžos tekstus skaito aktorius Linas Zubė, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius dr. Kęstutis Trakšelys ir Pranciškonų gimnazijos direktorius br. kun. Alvydas Virbalis OFM. Prie J. A. Pabrėžos paminklo pritvirtintame QR kodo garso takelyje galima pasiklausyti ištraukos iš knygos „Pamokslai vairingose materijose, sakyti Ambraziejaus Pabrėžos“ , kurią aktorius Linas Zubė skaito ne tik bendrine, bet ir autentiška žemaičių tarme.
J. A. Pabrėžos paminklas pastatytas vieningu Kretingos rajono valdžios, brolių pranciškonų ir visuomenės rūpesčiu po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, kada vėl pradėtos per Antrąjį pasaulinį karą nutrūkusios J. A. Pabrėžos beatifikacijos iniciatyvos. Paminklas liudija kretingiškių dėkingumą didžiajam žemaičiui, liaudies šventąjam ir dvasininkui, sielos ir kūno gydytojui – už ištartą paguodos žodį, ištiestą pagalbos ranką vargo ir bėdos ištiktiems žmonėms, už meilę gimtajai kalbai ir kraštui. Paminklo autorius – skulptorius Algirdas Bosas, architektas – Saulius Manomaitis, paminklas išlietas Talino „Ars monumentas“ kombinate. Istoriniai šaltiniai teigia, kad 1909–1911 m.(bažnyčios rekonstrukcijos metu) dabartinėje paminklo vietoje priešais šventoriaus tvorą buvo pastatyta Šv. Jurgio koplytėlė, kuri sudegė 1941 m. gaisro metu. 1993 m. birželio 26 d., švenčiant Kretingos paminėjimo Livonijos kronikoje 740 metų sukaktį, koplytėlės vietoje atidengtas ir pašventintas iš bronzos išlietas 4,10 m. aukščio J. A. Pabrėžos paminklas. Rinkdamas medžiagą būsimam kūriniui, skulptorius A. Bosas surado faktą, kad apie 1921 m. šioje vietoje buvo pasodinta ąžuoliukų ir liepaičių būtent J. A. Pabrėžos atminimui įamžinti, o statant paminklą aptikta senosios koplytėlės liekanų. Paminklas pastatytas ant neaukšto šešiakampio pjedestalo iš juodo poliruoto granito, o paprastų lauko riedulių take, tarsi suaugusi su grindiniu ir vienuolyno siena, stovi kiek palinkusi figūra. Atrodo, kad ji išeina pro sunkias kaustytas vienuolyno duris – simbolinę ribą, kurią peržengia ir ties kuria sustingsta. Žvelgiant iš tolo, bendras paminklo siluetas įgauna varpo formą. Vienoje J. A. Pabrėžos skulptūros rankoje – augalo šaknys, kitoje – antžeminė augalo dalis; rankų gestas primena šv. Mišių auką. Figūros krūtinės plokštumoje – Šventojo Rašto žodžiai lietuvių ir lotynų kalbomis:„Žmogau, kurį Aukščiausias globoja, kuris gyveni Visagalio pavėsy, Viešpačiui tarki: „O mano Dieve, prieglobsti mano, tvirtove, tavimi aš viliuosi“ Ps 90 (91).
Lietuvos pasauliečių pranciškonų ordino
J. A. Pabrėžos darbo grupės informacija
Jolantos Klietkutės OFS nuotraukos